Jak zostać deweloperem nocode Jak zostać deweloperem nocode

Praca jako deweloper nocode – jak zacząć, na czym polega, czy można na tym zarobić

Praca jako deweloper nocode może być świetnym pomysłem także dla osob, które nie miały wcześniej doświadczeń z tworzeniem aplikacji.

Praca jako deweloper nocode może być świetnym pomysłem także dla osob, które nie miały wcześniej doświadczeń z tworzeniem aplikacji. Jako zupełnie nowa przygoda zawodowa albo np. jako dodatkowe zajęcie. No-code to metodologia pracy nad aplikacjami, która nie wymaga kodowania, nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Ale wymaga podstawowej wiedzy technicznej, pewnej sprawności i doskonałej znajomości wybranych platform no-code, np. Bubble, Glide czy Webflow. Stosunkowo łatwo rozpocząć pracę w tej branży, choć oczywiście (jak zawsze), żeby odnosić znaczące sukcesy, trzeba włożyć w to dużo wysiłku.

Plusy pracy jako deweloper nocode

Podstawową zaletą pracy jako deweloper no-code jest możliwość pracy z dowolnego zakątka świata, w międzynarodowych zespołach realizujących ciekawe, nowoczesne projekty. Większość firm akceptuje pracę zdalną. Same narzędzia nocode także ją ułatwiają, tworząc rozwiązania do pracy z zdalnych zespołach.

Niewątpliwą zaletą pracy jest możliwość łatwego wejścia w tę dziedzinę. Przy pewnej sprawności technicznej i ogólnej znajomości zagadnień związanych z projektowaniem aplikacji, nowe narzędzie można w dobrym stopniu opanować w kilka tygodni. Nie da się oczywiście ukryć, ze zarobki także w nocode zależą od umiejętności i doświadczenia. Ale zarabiać można zacząć naprawdę szybko. Praca przy tworzeniu aplikacji nocode to też możliwość ciągłego rozwoju. Każdego miesiąca powstają nowe platformy nocode, a istniejące dodają nowe możliwości. Jednoczesnie, inaczej niż przy „zwykłym” programowaniu, nocode wymusza pewną wszechstronność. Jedna platforma pozwala na pracę zarówno nad rozwiązaniami backend jak i interfejsem aplikacji. W jednej parze rąk często pozostaje odpowiedzialność za aspekty działania aplikacji, które w innym systemie pracy są osobnymi specjalizacjami. Rodzi to oczywiście pewne problemy, ale taka wszechstronność jest dla wielu osób olbrzymią, intelektualną przyjemnością.

Gdzie szukać pracy jako deweloper nocode?

Pracy jako deweloper nocode możesz szukać w serwisach zajmujących się pośrednictwem dla freelancerów, w wyspecjalizowanych agencjach, ale także odpowiadając na ogłoszenia dużych firm, które coraz częściej poszukują specjalistów z tej dziedziny.

Miejsca, od których możesz zacząć poszukiwania:

Ile można zarobić jako deweloper nocode?

Zarobki deweloperów nocode są naprawdę różne. Wszystko zależy od umiejętności, doświadczeń. Nikt rozsądny nie powierzy Ci samodzielnej budowy dużej aplikacji w tydzień po ukończeniu podstawowego kursu obsługi platformy nocode. Ale być może będziesz mógł wtedy szybko zacząć jako junior deweloper, wykonywać jakieś prostsze prace i zacząć zarabiać zadowalając się niższymi stawkami. Z czasem, w miarę nabierania doświadczenia zarobki będą rosnąć.

W internecie, na grupach dyskusyjnych i forach no-code pojawia się masa ogłoszeń. Deweloperów specjalizujących się w konkretnym narzędziu poszukują startupy, firmy, inni freelancerzy potrzebujący wsparcia. Stawki na ogół zaczynają się od 15-20 USD za godzinę, a kończą nawet na 100-150 USD za godzinę pracy. Oczywiście mowa tu o pracy na zlecenie, nie o stałym zatrudnieniu. W przypadku stałego zatrudnienia warunki są godzinowo mniej korzystne, choć pojawiają się plusy związane z bezpieczeństwem, ciągłością uzyskiwania zarobków. Danych statystycznych dotyczących pensji w tej branży w Polsce nie ma, są za zagraniczne. Np. wg Glassdoor, serwisu z ogłoszeniami o pracy, średnie wynagrodzenie deweloperów nocode w USA wynosi obecnie ok. 70 000 USD rocznie.

W przypadku pracy zdalnej dla zleceniodawców zagranicznych, oczywiście liczy się też znajomość języka. Angielski jest obowiązkowy, ale często preferuje się deweloperów mówiących np. po niemiecku czy francusku. Jeśli nie mówisz dobrze w żadnym obcym języku, możliwości są mniejsze, ale nadal istnieją – w Polsce również jest coraz więcej ogłoszeń w których poszukuje się deweloperów nocode!

Jak zostać deweloperem nocode?

Przede wszystkim od nauki wybranego narzędzia. Po pierwsze zastanów się, jakiego rodzaju projekty najbardziej Cię interesują. Jeśli budowa stron – może Bubble lub Webflow będą dobrym wyborem. Jeśli aplikacji mobilnych – może lepiej zacząć od Glide. Jeśli chciałbyś brać udział w budowaniu startupów, zupełnie nowych rozwiązań, albo po prostu trudno Ci to określić – zainteresuj się Bubble.io, to obecnie chyba jedna z najbardziej wszechstronnych i potężnych platform.

Po drugie, naukę zacznij od własnych eksperymentów i poszukania odpowiednich kursów. Spędź kilka tygodni na zabawie, tworząc jakieś własne aplikacje i eksperymentując. Nie ma lepszej metody nauki. Zacznij od małych, prostych rzeczy. Nie porywaj się od razu na budowę czegoś bardzo złożonego. Może np. skorzystaj z gotowych szablonów (templates) i spróbuj je modyfikować.

Kiedy uznasz już, że masz umiejętności na podstawowym poziomie, możesz poszukać ogłoszeń w których ktoś szuka np. wsparcia w projekcie, junior dewelopera do większego projektu. Zgłoś się, spróbuj pracować nawet za niewielkie pieniądze. Dzięki temu pozyskasz nowe doświadczenia i pogłębisz wiedzę. Dodatkowo będziesz mógł później pochwalić się pierwszymi dokonaniami, udziałem w jakichś projektach. Linki do aplikacji, w których tworzeniu uczestniczyłeś to obowiązkowy element portfolio dewelopera!

No i najważniejsze – ucz się stale i poszerzaj horyzonty. Poznawaj inne systemy, które możesz wykorzystywać. No-code daje gigantyczne możliwości, ale tylko tym, którzy są ciekawi, sami poszukują 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *