Bubble.io to jedna z najbardziej wszechstronnych platform nocode, która ułatwia tworzenie aplikacji sieci webowych bez nauki kodowania. Platforma umożliwia użytkownikom tworzenie aplikacji bez programowania, poprzez graficzne edytory, oferuje szybkie i intuicyjne tworzenie logiki aplikacji, projektowanie interfejsu, zależności pomiędzy elementami aplikacji web. Szybko można się jej nauczyć! Z użyciem Bubble.io można przygotować kompletną, internetową aplikację w rekordowo krótkim czasie.
Co da się zrobić, a czego nie w Bubble.io?
W Bubble możesz zrobić praktycznie dowolną aplikację internetową. Od prostej strony czy landing page po złożony serwis taki jak Airbnb lub Twitter. Aplikacje przygotowane z Bubble działają na serwerze Bubble i są dostępne przez przeglądarkę internetową. Biorąc pod uwagę, że tak działa większość obecnych serwisów usługowych i na takim schemacie jest oparta cała kategoria produktów SaaS, możliwości są praktycznie nieograniczone. Z Bubble, jeśli skorzystamy z dodatkowego „wrappera”, można nawet stworzyć natywne aplikacje na iOS czy Android. Tyle, że do działania będą zawsze potrzebować dostępu do internetu.
Tu dotykamy najważniejszego ograniczenia Bubble. Ponieważ cała wyklikiwana („programowana wizualnie”) aplikacja w Bubble działa na serwerze i jest dostępna online, nie jest możliwe zrobienie programu wykonywanego offline, bez internetu. To uniemożliwia np. przygotowanie programu instalowanego na komputerze czy telefonie, który byłby w pełni funkcjonalny bez internetu.
Bubble nie ma też rozbudowanych opcji graficznych. Ciężko zrobić w Bubble np. animowaną grę. Być może można byłoby sobie poradzić z pomocą dodatkowych pluginów, ale efekt pewnie nie byłby najlepszy.
Ograniczenia Bubble wynikają z samej filozofii, konstrukcji systemu. Dla większości twórców mają jednak marginalne znaczenie. Dopóki nie chcesz tworzyć aplikacji typu „edytor tekstowy” albo „gra”, a myślisz raczej o aplikacji online – Bubble jest wyborem idealnym. Bardzo ciężko znaleźć lepsze rozwiązanie!
Jakie są największe zalety systemu?
Przyczyn dla których Bubble jest tak ceniony przez deweloperów aplikacji web jest bardzo dużo. Poniżej tylko cztery z najważniejszych zalet systemu:
- Możliwości. Sposób pracy z Bubble jest naprawdę dobrze przemyślany. W praktyce mało jest rzeczy, które trudno w Bubble zrobić. W jednym miejscu możesz zbudować atrakcyjny, reponsywny interfejs/ frontend jak i wydajny backend oparty na bazie danych. A wszystko można połączyć logiką tzw. workflows wykonywanych zarówno w przeglądarce jak i (backend workflows) na serwerze.
- Otwarta architektura. Ekosystem Bubble to setki pluginów, które możesz instalować poszerzając możliwości swojej aplikacji. Tam, gdzie brakuje jakichś możliwości w Bubble, z pomocą przychodzą pluginy publikowane przez niezależnych deweloperów. Są więc pluginy umożliwiające wymyślne animacje elementów, pluginy ułatwiające obsługę płatności, wtyczki ułatwiające wykrywanie nietypowych zdarzeń i setki innych. Oczywiście, osobnym sposobem w który Bubble otwiera deweloperowi świat na uzupełniające rozwiązania są rozbudowane funkcje korzystania z API zewnętrznych serwisów.
- Społeczność. To zdecydowanie jeden z najmocniejszych atutów Bubble. W ciągu lat rozwoju tej platformy powstała społeczność aktywnych deweloperów, którzy są dla siebie naprawdę pomocni. Jeśli nie wiesz jak coś wykonać, coś nie działa i szukasz pomocy – możesz być prawie pewien, ze otrzymasz ją od innych szybko, bezpłatnie i w życzliwy sposób.
- Koszty. To temat dyskusyjny, zwłaszcza po zmianie cennika Bubble w 2022, ale wg mnie cena Bubble jest bardzo atrakcyjna. Za ok. 32 USD/ miesięcznie masz możliwość tworzenia, publikacji i komercyjnego wykorzystania dowolnej aplikacji web. Bez dopłat podepniesz ją pod swoją domenę (w cenie hosting aplikacji i SSL!) i będziesz mógł liczyć na sprawne wsparcie. Oczywiście, jeśli aplikacja będzie bardzo intensywnie używana (będzie używać dużo tzw. WU, workflow units), koszty będą dużo wyższe. Ale w 90 proc. przypadków podstawowy abonament załatwia sprawę. W skali rocznej to koszt ok. 384 USD za roczne utrzymanie całości. Przy projektach hobbystycznych to niemało, ale jeśli (a takie jest założenie) używasz Bubble jako platformy do profesjonalnych, komercyjnych zadań – to bardzo niski koszt za tak szeroki zakres możliwości. Aha – no i jest też bezpłatny wariant, choć np. bez możliwości wykonywania workflows na serwerze. Niemniej nadal świetnie nadający się np. do nauki!
Jak wygląda praca z platformą?
Deweloper Bubble dostaje się do systemu przez przeglądarkę internetową. W jej oknie ma dostep do wszystkich narzędzi.
Pomiędzy podstawowymi ekranami Bubble, użytkownik przełącza się używając bocznej listwy. W oknie głównym widzi w zależności od wyboru edytor responsywnych interfejsów, edytor workflows, edytor bazy danych, ekrany ustawień.
W jednym miejscu, używając Bubble tworzy się całą logikę aplikacji, jej interfejsy. Z tego poziomu publikuje się też gotową aplikację, konfiguruje jej szczegółowe ustawienia. Edytor, ze względu na to, ze działa online, jest – bez potrzeby pobierania żadnych uaktualnień – unowocześniany. Często pojawiają się w nim różne nowości – np. ulepszona wersja edytora wyrażeń logicznych, poszerzone możliwości przyklejania notatek do wybranych elementów.
Praca z Bubble.io jest dość intuicyjna. Po dłuższym czasie spędzonym z systemem wszystko będziesz znajdować szybko i prosto. Zdziwisz się, jak szybko Bubble stanie się twoją ulubioną przestrzenią pracy!